Det er innholdet i dokumentene som avgjør om dere får driftstillatelse.
Dokumentene skal være i endelig versjon, og på norsk, svensk eller dansk.
Under går vi gjennom dokumentene dere må laste opp, og forklarer kravet til innholdet.
Fotavtrykket
Fotavtrykket vil si arealet innretningen dekker på grunnflaten. Det skal beregnes etter bestemte regler, avhengig av typen innretning. Fotavtrykket er blant annet med på å bestemme hvilken gebyrklasse innretningen plasseres i.
I søknadsskjemaet skal fotavtrykket oppgis, i antall kvadratmeter.
I tillegg må dere laste opp et dokument som viser en tegning, skisse eller et bilde av innretningen. Her skal dere forklare hvordan dere har målt opp og beregnet.
Se mer om måling av fotavtrykk basert på type innretning.
Sikkerhetsstyringssystemet
Sikkerhetsstyringssystemet er de rutinene dere har skrevet ned, som skal sørge for at dere kan drive innretningen sikkert. Kravene til sikkerhetsstyringssystemet står i tivoliforskriften § 2-11.
Vår erfaring er at mange ikke har godt nok dokumenterte rutiner når de sender inn søknaden. Sørg for at dere forstår kravene før dere søker!
Les mer om kravene til innholdet i sikkerhetsstyringssystemet.
Akseptabelt sikkerhetsnivå
Som en del av søknaden må dere dokumentere at innretningen har et akseptabelt sikkerhetsnivå.
Et akseptabelt sikkerhetsnivå er knyttet opp til anerkjente standarder. Det kan være norske, europeiske eller amerikanske standarder, eller andre. Vi avgjør om en standard anses å være anerkjent.
Anerkjente og relevante standarder for ulike typer innretninger kan kjøpes hos Standard Norge.
I søknadsskjemaet må dere laste opp dokumenter som bekrefter at innretningen har et akseptabelt sikkerhetsnivå. Dokumenter som viser dette, kan for eksempel være:
- erklæring om samsvar med en relevant og anerkjent standard
- rapport fra førstegangsgodkjenning/innvielseinspeksjon etter relevant og anerkjent standard
- rapport fra årlig inspeksjon, etter relevant og anerkjent standard, som er gjort for mindre enn 12 måneder siden
- foto av CE-merket
- rapport fra tre-årig praktisk sklitest, etter anerkjent standard. Rapporten skal ikke være eldre enn tre år
Typen innretning avgjør hva slags dokumentasjon som må sendes inn. Les mer om hva som kreves for å dokumentere et akseptabelt sikkerhetsnivå.
Se krav om akseptabelt sikkerhetsnivå for hoppeslott.
Foto av innretningen
Dere skal sende inn foto som gjør at vi tydelig ser hvilken fornøyelsesinnretning dere ønsker driftstillatelse for. Det er viktig at bildene er av akkurat den innretningen dere søker om. Det er ikke nok med et bilde av en tilsvarende innretning fra for eksempel en katalog eller internett.
Bildene skal vise helheten. De skal også vise hoveddelene av innretningen, som banen, vogner og viktige kjennetegn.
Har dere gokart, skinnegående innretninger på bane og andre lignende innretninger som består av både bane og kjøretøy? Da må vi ha bilder av både banen og kjøretøyene. Det er også viktig at vi får bilder av sikkerhetskomponenter i enkelte innretninger.
For hoppeslott og oppblåsbare sklier må dere sende foto av CE-merkingen på viften og tilbakeslagsventilen på viften.
Ansvarsforsikring og sikkerhetsstillelse
For å få driftstillatelse må dere både ha ansvarsforsikring og sikkerhetsstillelse for erstatningsansvar som kan oppstå på grunn av fornøyelsesinnretningen. Forsikringsdokumentet deres må omtale at forsikringen dekker det objektive erstatningsansvaret dere har etter tivoliloven § 8.
Sikkerhetsstillelse er en garanti fra forsikringsselskapet om at dere kan oppfylle en forpliktelse eller et krav, for eksempel ved personskade i innretningen.
Forsikringsselskapet deres må bekrefte at dere har sikkerhetsstillelse ved å fylle ut og sende inn dette digitale skjemaet.
Ta gjerne kontakt med forsikringsselskapet så snart som mulig. Uten sikkerhetsstillelse kan vi ikke gi en driftstillatelse.