Tilsyn bidro til bedre oversikt over risiko

SJTs tilsyn har i 2024 bidratt til at virksomheter i større grad gjennomfører risikovurderinger og får bedre oversikt over egen risiko.

SJTs årsrapport for 2024 viser at tilsyn med fornøyelsesinnretninger gjennomgående har handlet om styringssystem, risikovurderinger, beredskap og rapportering av uønskede hendelser.

Uønskede hendelser

Rapporteringen av uønskede hendelser viser at det skjer mange hendelser i vannrutsjebaner der publikum ikke følger anvisningene. Tilsvarende ser vi i klatreparker og i zipliner. Det er en tendens til at dette bare tilskrives brukerfeil. Virksomhetene vurderer ikke systematisk hva som kan gjøres for å hindre at slike hendelser gjentar seg.

Nettseminarer

Vi arrangerte i 2024 korte nettseminarer om temaer virksomhetene er usikre på. Mange ønsker å gjøre rett, men har manglede kunnskap og kompetanse for å oppfylle krav i tivoliforskriften. Temaene for nettseminarene var avvik, bruk av avvik i risikovurderinger og bestilling og gjennomføring av årlige inspeksjoner.

Endrede nettsider

Vi har i 2024 gjort om innholdet på nettsidene basert på brukernes behov. Å søke om driftstillatelse har blitt ett av hovedvalgene. Dette skal gjøre brukerne i stand til å orientere seg lettere om hva som skal til for å få en driftstillatelse, hva de forplikter seg til og hvordan saksgangen er frem mot en driftstillatelse. Sidene er også tilpasset andre oppgaver, som å forberede seg for tilsyn, orientere seg om krav og få veiledning om sikker drift.

Tillatelser

SJT ga 47 tillatelser for fornøyelsesinnretninger i 2024. Virksomhetene tilbakeleverte 17 tillatelser, ofte på bakgrunn av kassering av utrangerte innretninger.