Funksjonshemning eller nedsatt bevegelighet

Om rettighetene til passasjerer med funksjonshemning eller nedsatt bevegelighet.

Rettigheter

Jernbaneforetak og stasjonsledere skal utforme og etablere ikke-diskriminerende regler for transport av funksjonshemmede og bevegelseshemmede. Dette skal gjøres i samarbeid med representative organisasjoner for denne gruppen. Funksjonshemmede og bevegelseshemmede skal ikke pålegges ekstra kostnader ved kjøp av billett.

Utstedelse av billett, spesielle betingelser

Et jernbaneforetak, en billettutsteder eller en reiseoperatør kan ikke nekte å utstede billett til en funksjonshemmet eller bevegelseshemmet person. De kan heller ikke kreve at vedkommende har ledsager, unntatt hvis dette er strengt nødvendig. Dersom billett nektes utstedt eller ledsager forlanges medbrakt skal jernbaneforetaket, billettutsteder eller reiseoperatøren ved forespørsel gi en skriftlig begrunnelse for dette innen fem virkedager fra nektelsen skjer eller kravet om ledsager stilles.

Informasjon

Ved forespørsel skal jernbaneforetak, billettutsteder eller reiseoperatør informere om jernbanetjenestens tilgjengelighet og om hjelpemidler om bord i togene. Det skal også informeres om fastsatte regler for transport av funksjonshemmede og bevegelseshemmede.

Ved ubetjente stasjoner skal det være lett tilgjengelig informasjon om nærmeste betjente stasjon og om tilgjengelig assistanse til funksjonshemmede og bevegelseshemmede personer.

Tilgjengelighet

Jernbaneforetak og stasjonsledere skal sørge for at alle fasiliteter tilrettelegges for funksjonshemmede og bevegelseshemmede i samsvar med gjeldende regler. Dersom det ikke finnes personell som kan tilby assistanse om bord på toget eller på stasjonen, skal jernbaneforetaket og stasjonsleder treffe alle rimelige tiltak for å sørge for at funksjonshemmede eller bevegelseshemmede likevel har anledning til å reise med tog.

Rett til assistanse

Jernbaneforetak og stasjonsleder skal tilby kostnadsfri assistanse til funksjonshemmede og bevegelseshemmede personer ombord, ved påstigning og ved avstigning. Om bord skal det i rimelig grad gis assistanse slik at personen har tilgang på samme tjenester som andre passasjerer.

Assistanse forutsetter at jernbaneforetaket, personell på stasjon eller reiseoperatør varsles 48 timer før avgang. Innebærer billetten togbytte underveis, skal én underretning være tilstrekkelig, forutsatt at informasjon i forbindelse med togbytter er rimelig tilgjengelig. Dersom slikt varsel ikke gis, skal jernbaneforetak og stasjonsleder allikevel treffe alle rimelige tiltak for at personen skal kunne reise. Stasjonsleder og reiseoperatører skal tilrettelegge for enkel varsling ved behov for assistanse.

Dersom den funksjonshemmede eller bevegelseshemmede personen skal møte opp til et avtalt tidspunkt før avreise, skal tidspunktet ikke være tidligere enn 60 minutter før avreise eller før de andre passasjerene må møte opp. Dersom det ikke er avtalt tidspunkt for fremmøte, skal passasjeren møte opp på stasjonen 30 minutter før togets avgang eller før de andre passasjerene må møte opp.

Skade eller tap av utstyr

Erstatningsansvar for hel eller delvis skade på eller tap av utstyr som benyttes og medbringes av funksjonshemmede eller bevegelseshemmede personer kan ikke begrenses oppad.